Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: miniatura_Narzyński_2.jpg
    Size: 78.2 KB
  • miniatura-artykul
    Filename: nekrolog_mały_Narzynski.jpg
    Size: 259.1 KB

Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarł prof. Juliusz Narzyński wybitny polski malarz oraz wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie 
składają Rektor, Senat oraz pracownicy i studenci
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi


Juliusz Narzyński (1934–2020) studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1959 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. W 1970 roku przebywał w Holandii na stypendium artystycznym rządu holenderskiego. Od 1973 roku kierował Pracownią Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), a następnie został profesorem tej uczelni.

Uprawiał malarstwo utrzymane w konwencji nadrealistycznej, które przechodziło ewolucje i zmiany. Jego nadrzędnym celem było stworzenie symbolicznej wizji świata. Początkowo artysta pozostawał pod urokiem informelu, z czasem jego malarstwo zaczęło nabierać dynamiki i ostrości wyrazu. Mięsiste, biologiczne formy zderzały się ze zgeometryzowanymi przedmiotami wirującymi w nieokreślonej przestrzeni. W połowie lat 70.w jego twórczości nastąpił zwrot w stronę malarstwa kameralnego. Dynamika form ustąpiła miejsca płasko malowanej płaszczyźnie, kontur nabrał płynności, zaś kolor służył odrealnieniu przedmiotów, wprowadzając widza w liryczny, poetycki świat.

Juliusz Narzyński był laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Cypriana Kamila Norwida (1969) i nagrody Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (1974). Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. 


Fot. Stanisław Zbigniew Kamieński

do góry