Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 106.25 KB

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w konferencji naukowej „Człowiek Przyszłości 2052” organizowanej w ramach ECO MAKE 2020. Konferencja on-line odbędzie się w poniedziałek 30 listopada 2020 r.

Tego dnia uwaga projektantów i artystów będzie skupiona na tym, jak tworzyć, dbając jednocześnie o środowisko naturalne. Celem konferencji będzie zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii oraz ochrony środowiska. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wybitnych specjalistów reprezentujących różnorodne ośrodki naukowe i biznesowe zarówno z Polski, jak i zagranicy. Konferencja jest skierowana do interdyscyplinarnego środowiska naukowego, w tym do studentów, uczniów szkół średnich, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych odpowiedzialnym projektowaniem i troszczących się o środowisko naturalne. 

"Książka biogramów i abstraktów"

Konferencja składa z trzech zróżnicowanych tematycznie paneli, a każdy z nich będzie się koncentrował na właściwych obszarach związanych z przyszłością człowieka na Ziemi.

Panel 1: GOOD LIFE – nowa optymalna strefa komfortu

Początek transmisji, godz. 9.00 – link do ZOOM

Moderator: dr Rafał Dobruchowski (ASP Łódź)

Paneliści: Izabela Bołoz (Uniwersytet Techniczny w Eindhoven), prof. Jan Kukuła (ASP Wrocław), dr Tomek Rygalik (ASP Warszawa), dr inż. arch. Rafał Szrajber (ASP Łódź), dr Anna Wrzesień (ASP Łódź)

Optymalna strefa komfortu, którą powinni uwzględniać i kreować projektanci, przechodzi obecnie istotne przeobrażenia. Wynikają one zarówno z istniejących ograniczeń, jak i wyzwań stojących przed ludzkością, a związanych z ekologiczną degradacją środowiska. W szczególności zmienia się definicja luksusu oraz postrzeganie strefy komfortu, których suma staje się podstawą do dyskusji na temat nowej formuły „dobrego życia”. Nowa definicja luksusu to dostęp do zasobów naturalnych, takich jak woda, czyste powietrze, umiarkowane temperatury; kontakty z bliskimi, bezpieczeństwo wynikające z posiadania rodziny, poczucie wspólnoty i współdzielenia. Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się nasze przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem niektórych to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość, innowacyjność i kreatywność, tak pożądana we współczesnych czasach. 

Panel 2: Życie po życiu

Początek transmisji, godz. 12.00 – link do ZOOM

Moderator: dr Krzysztof Kubasek (ASP Wrocław)

Paneliści: prof. dr hab. Jolanta Ejfler (Uniwersytet Wrocławski), Katarzyna Andrzejczyk-Briks (School of Form, SWPS Poznań), dr hab. Krzysztof Chróścielewski (ASP Łódź), Małgorzata Pawlak-Kubasek (ASP Wrocław) 

Człowiek i jego aktywność; wpływ i konsekwencje jego działalności na otoczenie. W jaki sposób zagadnienie zrównoważonego projektowania może pomóc nam rozwiązać problem nadkonsumpcji? Dobrostan a społeczne poczucie posiadania i wpływ na zachowania konsumenta. Kiedy nastąpi i czy ma sens transformacja w kierunku ery nowych biomateriałów? Ślad węglowy – co nam naprawdę mówi. Czy w procesach wytwórczych jest miejsce na ekologię? Czy nowe technologie będą wsparciem w wytwarzaniu nowych odpowiedzialnych produktów codziennego użytku? Gospodarka cyrkularna i ekonomia współdzielenia w dobie nadkonsumpcjonizmu. 

Panel 3: Small business ma głos

Początek transmisji, godz. 14.30 – link do ZOOM

Moderator: dr hab. Anna Łaszkiewicz (UŁ, ASP Łódź)

Paneliści: Olga Clarke (Uniwersytet Warszawski), Rafał Igielski (SomiGRO Sp. z o.o.), Agata Miryn-Sienkiewicz (Next Good Thing), dr Agata Rudnicka-Reichel (UŁ), dr hab. Dariusz Trzmielak (UŁ)

Wielkie przedsiębiorstwa i korporacje ponadnarodowe działają w oparciu o długoterminowe strategie, a procesy decyzyjne są często rozłożone w czasie. Dzisiejsza dynamika zmian zachodzących w środowisku wymaga sprawnego działania, szybkiego dostosowywania się do okoliczności i elastycznych decyzji wspierających mądre gospodarowanie zasobami na potrzeby przyszłych pokoleń. Większości przyszłych liderów nie ma jeszcze na świecie, ale dziś wkraczają na rynek ci, którzy będą dla nich stwarzać najlepsze z możliwych warunki do pracy i życia. Panel będzie poświęcony inicjatywom młodych i ambitnych firm, które realizują swoje ekonomiczne cele z poszanowaniem zasad dbałości o środowisko, a przy tym edukują przyszłe pokolenia w tym zakresie.

Zachęcamy do śledzenia szczegółowych informacji o konferencji publikowanych w ramach wydarzenia na Facebooku

Prosimy o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej i odesłanie wypełnionej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

plakat 307d9

do góry