Wydarzenia

 • miniatura
  Filename: miniatura.jpg
  Size: 27.95 KB
 • 01.jpg
  Filename: 01.jpg
  Size: 1229.42 KB
 • 02.jpg
  Filename: 02.jpg
  Size: 1249.13 KB
 • ytmovie.txt
  Filename: ytmovie.txt
  Size: 0.03 KB

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach pt. GET THE COLOR VISION, przygotowanych przez nasze studentki Annę Grabowską i Kamilę Lewandowską. Warsztaty wpisane są w program wydarzenia Future Man 2052 i w całości odbywają się w sieci – na Instagramie.

Aby wziąć w nich udział, wybierzcie swoje ulubione kolory na grafice powyżej. Żeby sprawdzić, co dany kolor oznacza, zeskanujcie powiązany z nim kod QR za pomocą aplikacji telefonie. Kod przeniesie Was do odpowiedniej strony na profilu @getthecolorvision!

Możecie też odwiedzić Galerię Kobro na pierwszym piętrze budynku głównego ASP (ul. Wojska Polskiego 121), przed którą znajduje się stend z opisem warsztatów oraz stolik z kolorowymi zakładkami. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o kolorach – zapraszamy do zabawy. Wybierajcie zakładki w waszych ulubionych kolorach i sprawdzajcie, co one oznaczają.

***

Kolory i widzenie barwne jako klucz do międzygatunkowej empatii – ten warsztat pozwala spojrzeć na kolory z innej perspektywy.

Jak wielu z Was, jesteśmy bardzo zaniepokojone obecną sytuacją naszego środowiska naturalnego. Możemy z pewnością powiedzieć, że jego zły stan odzwierciedla brak zrozumienia natury przez ludzi. Dawno temu ustawiliśmy się na pierwszym miejscu wśród innych gatunków żyjących na naszej planecie. To antropocentryczne podejście doprowadziło nas do zapomnienia, że każda żywa istota jest równie cenna i zasługuje na odpowiednie miejsce i warunki do życia na Ziemi. Postanowiłyśmy zebrać dostępną wiedzę na temat widzenia barwnego, aby pokazać Wam, jak bardzo się mylimy.

Zmysł wzroku, a zwłaszcza widzenie barwne, w dużej mierze określa całą rzeczywistość, w której żyjemy. Różnorodność wszechobecnych kolorów towarzyszy nam wszędzie. Wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne i cielesne, przynosi lub odbiera nam energię. Pomaga nam w komunikacji, oraz nadaje przedmiotom ich znaczenie i symbolikę. Jak twierdzi Michel Pastoureau, profesor historii średniowiecza i historyk sztuki, kolor jest głównie konstrukcją kulturową, towarzyszącą człowiekowi od wieków.

Paradoksalnie, kolor – tak ważny produkt kultury antropocentrycznej – ukazany w całym spektrum widzenia barwnego ujawnia fakt, że nasze postrzeganie rzeczywistości jest zaskakująco ograniczone. Światło widzialne to fala elektromagnetyczna, która jest odbierana przez komórki zwane stożkami umieszczonymi w naszych oczach. Widoczne dla człowieka długości fali oscylują w granicach od 380 do 740 nanometrów. W rezultacie nie widzimy wszystkich istniejących długości fal, takich jak ultrafiolet i podczerwień, które są widoczne dla wielu zwierząt. Fakt, że ludzkie widzenie kolorów jest tylko kroplą w morzu możliwości obrazuje graf, który znajdziecie na naszym Instagramie w wyróżnionych relacjach – kod QR zamieszczony poniżej przeniesie Was na warsztatowe konto.

(Konto Get the Color Vision będzie upublicznione w dniu warsztatów / 9 września 2020).

Chcemy Was zaprosić do wejścia w świat kolorów. Przedstawiamy w nim opowieści o poszczególnych barwach opartych zarówno na kulturze antropocentrycznej, symbolice, jak i odniesieniach do postrzegania tych kolorów przez zwierzęta. Musimy jednak pamiętać, że wiemy tylko, co widzą zwierzęta, ale nie wiemy jak to, co widzą jest przez nie postrzegane, ani jak kształtuje to ich rzeczywistość. Ten warsztat ma być krokiem w kierunku zwiększenia naszej wrażliwości na los zwierząt. Zapraszamy Was do wzięcia udziału w warsztatach Get the Color Vision, by odkryć na nowo widzenie barwne.

Anna Grabowska i Kamila Lewandowska

ZASADY GRY

 1. Wygenerowałyśmy dwadzieścia kodów QR opisanych nazwami kolorów, których dotyczą. Użyjcie kamer w telefonach, żeby zeskanować kody i sprawdzić znaczenia poszczególnych kolorów. Każdy kod QR odsyła do innego postu o konkretnym kolorze na Instagramie Get the Color Vision.
 2. Do każdego kodu QR dołączona jest zakładka z odpowiednim kolorem. Proszę zebrać sześć zakładek, których kolory są Wam najbliższe – albo z powodów czysto wizualnych, lub ich historii – i zrobić z nimi zdjęcie/selfie.
 3. Udostępnij je na Instagramie lub Facebooku. Nie zapomnij oznaczyć nas: @future_man_2052 i @getthecolorvision lub użyć tagów #getthecolorvision i #futureman2052.
 4. Chciałybyśmy wykorzystać Wasze zdjęcia na naszym Instagramie @getthecolorvision do stworzenia wspólnej palety empatii międzygatunkowej.
 5. Do dzieła!
do góry