Wydarzenia

Już w najbliższą sobotę, 16 maja 2020 odbędzie się Największa Noc Muzeów w Polsce – wydarzenie w formule online, przygotowane przez Miasto Łódź i kilkunastu partnerów, w tym Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Serdecznie zapraszamy do śledzenia w tym dniu naszej strony internetowej oraz profilu Faceobooku, gdzie zgodnie z poniższym harmonogramem będą pojawiały się specjalnie przygotowane z tej okazji materiały filmowe.

Harmonogram wydarzeń Nocy Muzeów w ASP w Łodzi

18.00 Lekcje ze starodawnych rycin, czyli czego możemy nauczyć się od dawnych mistrzów

O tym, że siłą innowacji jest znajomość tradycji, dowiemy się już w najbliższą sobotę. Po jednej z wyjątkowych wystaw łódzkiej ASP oprowadzać będzie jej kuratorka – dr hab. Alicja Habisiak-Matczak. „Lekcje ze starodawnych rycin” to prezentacja bezcennych zbiorów uczelni, przekazanych jej przez Giuliano Santiniego, założyciela i wieloletniego dyrektora Międzynarodowego Centrum Sztuki KAUS w Urbino. W czasie wirtualnego oprowadzania nie tylko zaprezentujemy 59 niezwykłych grafik z XVII, XVIII i XIX wieku, ale też wprowadzimy Państwa w tajniki tradycyjnych technik graficznych.

Facebook

19.00 Od pomysłu aż po druk. Jak powstaje magazyn "Powidoki" w łódzkiej ASP?

„Powidoki” to wyróżniające się na rynku prasowym czasopismo poświęcone sztuce, wydawane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego znakiem rozpoznawczym są znakomicie napisane teksty oraz piękna szata graficzna. Mimo swojej krótkiej historii zdążyło już zyskać uznanie krytyki oraz wzbudzić zachwyt wielu czytelników. Jaki jest zatem przepis na sukces? Namówiliśmy redakcję, aby odsłoniła kulisy powstawania pisma i zdradziła nieco szczegółów z wydawniczej kuchni.

Facebook

 

20.00 Łódź Young Fashion od kuchni

Powiedzenie „poznać świat mody od podszewki” w najbliższą sobotę nabierze nowego znaczenia. Podczas „Nocy Muzeów” przeniesiemy się na backstage „Łódź Young Fashion” – największego wydarzenia modowego w Polsce, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź. Będzie można obejrzeć przygotowania do pokazu finałowego międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów. A z jego kulis przeniesiemy się wprost do sali pokazowej, by zaprezentować najlepsze fragmenty ubiegłorocznej gali konkursowej.

Facebook

21.00 Archiwum ASP bez tajemnic

Studenckie prace sprzed wielu, wielu lat: obrazy, plakaty, rzeźby... Co jeszcze skrywa bogate archiwum ASP? Być może nie wszyscy wiedzą, że gromadzone są tu również projekty ubrań, obuwia czy biżuterii. Czym zaskoczą dzieła sztuki powstałe pół wieku temu? Czy projekty ubioru wyszły z mody, czy nadal są w trendach? Jak są przechowywane i kto ma do nich dostęp? Dowiecie się tego już w najbliższą sobotę podczas Nocy Muzeów.

Facebook

22.00 Ad Hoc Posters | Fight Against Covid-19

To będzie unikatowa prezentacja, tak jak wyjątkowa jest akcja, której ona dotyczy. W marcu tego roku studenci Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych (Pracownia 109) Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi włączyli się w akcję walki z koronawirusem, projektując kilkadziesiąt plakatów nawiązujących do sytuacji pandemii. Wyzwanie rzucone przez ich pedagoga – prof. Sławomira Kosmynkę – zaowocowało zbiorem niezwykłych plakatów, tworzących graficzne interpretacje haseł: #stayathome oraz „Lekarz jako superbohater”. Projekty wzbudziły duże zainteresowanie mediów oraz spotkały się z entuzjastyczną reakcją środowiska medycznego. W czasie Nocy Muzeów będzie można obejrzeć 40 najlepszych spośród nich w specjalnie przygotowanej na ten dzień prezentacji.

Facebook

do góry