Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi do udziału w wystawie "Człowiek Przyszłości 2052" w ramach Brussels Design September 2020.

Odbędzie się we wrześniu 2020 roku w Brukseli Brussels Design September to bardzo prestiżowe wydarzenie, w którym wezmą udział przedstawiciele środowisk artystycznych i projektowych z całego świata. Mamy możliwość zaprezentowania prac artystów związanych z ASP w Łodzi – naszych studentów i absolwentów. Przyczyni się to do promocji uczelni, łódzkiego wzornictwa, jak również może mieć wpływ na postrzeganie całego województwa poprzez pryzmat działalności artystów związanych z regionem łódzkim.

W ramach wydarzenia Brussels Design September chcemy zorganizować wystawę designu młodych artystów – studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ekspozycja pt. Człowiek Przyszłości 2052 miałaby na celu propagowanie ekologicznego i zrównoważonego projektowania oraz promocję wydarzenia ECO MAKE 2020, organizowanego cyklicznie przez naszą uczelnię.

Wystawa zostanie pokazana w przestrzeni Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli – Window Poland.

Kryteria, jakie powinny spełniać prace wybrane na wystawę Człowiek Przyszłości 2052:

  • alternatywna wobec analiz naukowców i ekonomistów, autorska i wykorzystująca dowolne medium wypowiedź artysty lub projektanta na temat wyobrażenia świata za trzydzieści dwa lata.
  • każda praca powinna być opatrzona wyczerpującym komentarzem w postaci filmu wideo opowiadającym o procesie twórczym (nagranie w języku angielskim).
  • każdy student lub absolwent może zgłosić dowolną liczbę prac.

Wizja człowieka przyszłości powinna być dziełem świadomym, decyzją projektową lub artystyczną, nieograniczoną środkami wyrazu, zamkniętą w klamrze lub dopuszczającą interakcję w wypowiedzi. Powinna być dziełem autorskim.

Zaproponowany projekt, scenariusz, czy obiekt ma uwzględniać zmiany w myśleniu o świecie rzeczy i ich użytkownikach. Zmiany, które wymusza obecna sytuacja globu we wszystkich jej aspektach jak i zmiany odpowiadające prognozom rozwoju tej sytuacji.

CEL WYSTAWY

Dizajninkluzywny, naprawczy czy allocentryczny, to zagadnienia coraz częściej rozpoznawane przez projektantów jako właściwy kierunek działania i alternatywa dla wyczerpanej i szkodliwej formuły antropocentrycznej.

Mając to na względzie poszukujemy przykładów wychodzenia poza własne potrzeby, własne ego i przede wszystkim poza estetyzację zawłaszczającą miano projektowania.

Zastanówmy się "co jeśli?" i niech naszą misją stanie się rozwijanie kultury głębszej refleksji poprzedzającej działanie.

Diagnoza największych problemów ekosystemu odsyła nas do haseł takich jak; plastik, co2, woda, susza, degradacja, odpady, czy nadmierna konsumpcja, które są ze sobą ściśle powiązane i sprzężone. Na pierwszy plan jednak wysuwają się nierówności społeczne, wciąż bagatelizowane, które mają być największym zagrożeniem dla przyszłego funkcjonowania człowieka.

To właśnie nasza wyjątkowa wrażliwość, spostrzegawczość, zdolność do analizowania i abstrahowania, czyli cechy które pozwalają nam tworzyć i projektować, stanowią o naszym potencjale dzięki któremu możemy zaproponować wizje przyszłości alternatywne do analiz ekonomistów, czy naukowców, być może bardziej komunikatywne i o większej sile oddziaływania.

Czy projektant i artysta może, nie wytwarzając przedmiotów, realizować swoją rolę w społeczeństwie? A jaki przedmiot może dodać rzeczywistą wartość do życia naszego i planety?

Interesuje nas Twoja odpowiedź.

GDZIE WYSYŁAĆ?

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

CO WYSYŁAĆ?

  • zdjęcia zgłaszanych prac w rozdzielczości nadającej się do druku (tj. format A3 - 310 x 430 mm, TIFF, JPG, PDF – teksty w języku angielskim zmienione na krzywe, 300 dpi)
  • filmy (format mp4) z wypowiedzią na temat zgłaszanej pracy (formuła dowolna) w języku angielskim
  • skan wypełnionego komputerowo i podpisanego formularza zgłoszeniowego.

DO KIEDY?

Na zgłoszenia czekamy do 28 czerwca 2020 r.

KTO?

Zgłoszenia do wystawy mogą nadsyłać studenci oraz absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Ostateczną decyzję o tym czy dana praca zostanie zakwalifikowana do wystawy podejmują kuratorzy. Autorzy zakwalifikowanych do wystawy prac zostaną o tym powiadomieni mailowo.

Kuratorzy:

dr Anna Wrzesień

dr Dominika Krogulska-Czekalska

Dokumenty do pobrania:

o wystawie

regulamin wystawy

formularz zgłoszeniowy

oświadczenia

do góry