Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: Orlewicz_miniatura.jpg
    Size: 47.01 KB

Z bólem zawiadamiamy, że zmarł dr hab. Leszek Orlewicz, prof. uczelni, kompozytor, dyrygent muzyki filmowej, reżyser i operator filmów dokumentalnych, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.


Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie składa
J.M. Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
prof. dr hab. Jolanta Rudzka Habisiak
wraz z całą społecznością akademicką

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 25 lutego 2020 r. o godz. 12:45 na Cmentarzu Katolickim św. Wojciecha, ul. Kurczaki 81/85 w Łodzi (Kurczaki).

***

Urodzony 23 listopada 1946 r. w Świdnicy. Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Z ASP w Łodzi związany zawodowo od 2016 roku. Kierownik Pracowni Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów na Wydziale Sztuk Pięknych.

Studia w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst in Stuttgart, w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Muzyki Współczesnej i Elektronicznej, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.

Stopień doktora (2010 r.) i doktora habilitowanego (2015 r.) uzyskał na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi.

W latach 1968–1971 pracował jako nauczyciel wychowania muzycznego w XVII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. W okresie 1971–1977 pełnił funkcję dyrektora artystycznego małej orkiestry i zespołu wokalnego „A VISTA” Polskiego Radia w Łodzi. Od 1995 roku jako wykładowca, m. in. w Bielskiej Wyższej Szkole Biznesu i Informatyki, w Uniwersytecie Walijskim na Wydziale Animacji Komputerowej (filia w Bielsku-Białej), w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi na Wydziale Mechatroniki w Politechnice Koszalińskiej, gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Filmu i Grafiki Komputerowej oraz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na Wydziale Mediów gdzie był kierownikiem Katedry Reżyserii Filmowej i Teatralnej.

Od 1994 dyrektor artystyczny we własnym studio filmowym TAURUS FILM Ltd. - zajmującym się produkcją i postprodukcją filmów, programów TV i reklam.

Kompozytor, dyrygent muzyki filmowej, reżyser i operator filmów dokumentalnych.

Tworzył muzykę filmową, teatralną, drobne formy muzyczne. Napisał musical „Miss Natura” dla Teatr Muzycznego w Łodzi, muzykę do baletów: „Ślepcy” dla Polskiego Teatr Tańca (choreografia Ewy Wycichowskiej, premiera w Stuttgarter Ballet w Stuttgarcie – Niemcy) i „Erotyki” – wystawiony przez Welt Theater w Wiedniu w choreografii i z librettem Christiana Pfeiffera. Zrealizował widowisko muzyczne dla Teatru TV – „Cienie”. Udźwiękowił kilkaset filmów i programów telewizyjnych. Zrealizował samodzielnie kilkadziesiąt filmów edukacyjnych, dokumentalnych i naukowych.

do góry