Wydarzenia

Szanowni Państwo,

Konferencja pt. „Człowiek Przyszłości 2052” w ramach ECO MAKE 2020 odbędzie się w planowanym terminie 30 listopada 2020 r., ale w wersji on-line. Tego dnia na dedykowanym kanale YouTube będziemy dla państwa transmitować wszystkie trzy panele konferencyjne oraz filmy z oprowadzania kuratorskiego dwóch wystaw – wystawy przygotowanej przez studentów i absolwentów ASP Łódź na Brussels Design September pt. „Future Man 2052” oraz wystawy pt. „Young Polish Designers: Studies in Reality” prezentującej prace dwudziestu ośmiu świeżo upieczonych projektantów z ośmiu uznanych publicznych szkół artystycznych przygotowanej w ramach Dutch Design Week.

Chcielibyśmy też przedstawić Państwu nazwiska moderatorów poszczególnych paneli konferencyjnych, zachęcając tym samym do czynnego udziału w konferencji. 

Panel 1: GOOD LIFE – Nowa optymalna strefa komfortu – moderator: dr Rafał Dobruchowski (ASP Łódź)

Panel 2: Życie po życiu – moderator: dr Krzysztof Kubasek (ASP Wrocław)

Panel 3: Small business ma głos – moderator: dr hab. Anna Łaszkiewicz (UŁ, ASP Łódź)

Na zgłoszenia osób, które chciałyby wystąpić w roli panelistów w czasie konferencji czekamy do 20 października 2020 r. Proponowany tytuł wystąpienia wraz z abstraktem proszę przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo 08aa0


Serdecznie zapraszamy do czynnego uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi konferencji naukowej pt. „Człowiek Przyszłości 2052”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2020. Konferencja odbędzie się w dniu 30 listopada 2020 r., a uwaga projektantów i artystów skupiona będzie wówczas na tym, w jaki sposób tworzyć z dbałością o środowisko naturalne. Celem konferencji będzie zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii i ochrony środowiska. 

Konferencja naukowa w ramach ECO MAKE 2020
„CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI 2052”
30 listopada 2020

Miejsce: aula Centrum Promocji Mody 
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 
(ul. Wojska Polskiego 121)

Panel 1: GOOD LIFE – Nowa optymalna strefa komfortu

Optymalna strefa komfortu, którą powinni uwzględniać i kreować projektanci przechodzi, obecnie istotne przeobrażenia. Wynikają one zarówno z istniejących ograniczeń, jak i wyzwań stojących przed ludzkością związanych z ekologiczną degradacją środowiska. W szczególności zmienia się definicja luksusu oraz postrzeganie strefy komfortu, których suma staje się podstawą do dyskusji na temat nowej formuły „dobrego życia”. Nowa definicja luksusu – dostęp do zasobów naturalnych takich jak woda, czyste powietrze, umiarkowane temperatury; – kontakty z bliskimi, bezpieczeństwo wynikające z posiadania rodziny, poczucie wspólnoty i współdzielenia. Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się nasze przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem niektórych, to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość, innowacyjność i kreatywność, tak pożądana we współczesnych czasach. 

Panel 2: Życie po życiu

Wielowymiarowe zagadnienie związane z przemijaniem człowieka i wynikającymi z tego konsekwencjami. Część z nich związana jest z produktami, które towarzyszą człowiekowi podczas życiowej wędrówki, pozostawiając za sobą ślad węglowy. Część dotyczy przemijania samego człowieka. Jaki ślad zostawia przez całe swoje życie, a także i po nim? Jak wygląda ekologia w kontekście umierania i na ile zagadnienie to powinno być wyzwaniem dla projektantów? Liczba zniczy, sztucznych kwiatów, trumien, wielkie przestrzenie zajmowane przez cmentarze, przepych obecnych nagrobków. Czy sytuacja obecnego kryzysu ekologicznego będzie wymuszała zmiany w zakresie pochówku? Jak będzie odchodził człowiek przyszłości? Jak będą wyglądały cmentarze przyszłości? Czy technologia będzie dla nas wsparciem w zakresie przemijania.

Panel 3: Small business ma głos

Wielkie przedsiębiorstwa i korporacje ponadnarodowe działają w oparciu o długoterminowe strategie, a procesy decyzyjne są często rozłożone w czasie. Dzisiejsza dynamika zmian zachodzących w środowisku wymaga sprawnego działania, szybkiego dostosowywania się do okoliczności i elastycznych decyzji wspierających mądre gospodarowanie zasobami na potrzeby przyszłych pokoleń. Większości przyszłych liderów nie ma jeszcze na świecie, ale dziś wkraczają na rynek ci, którzy będą dla nich stwarzać najlepsze z możliwych warunki do pracy i życia. Panel będzie poświęcony inicjatywom młodych i ambitnych firm, które realizują swoje ekonomiczne cele przy jednoczesnym działaniu z poszanowaniem środowiska, a przy tym edukują przyszłe pokolenia w tym zakresie.

W przypadku pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji:

  • część merytoryczna konferencji: dr Anna Wrzesień, tel. 503 108 493, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • sprawy organizacyjne konferencji: Izabela Wojtyczka, tel. 696 083 293, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Harmonogram zgłoszeń:

  • do 10 października 2020 r. – deklaracja o chęci czynnego uczestnictwa w konferencji wraz propozycją wystąpienia w wybranym panelu
  • do 10 listopada 2020 r. – przesłanie treści abstraktu wystąpienia konferencyjnego.
do góry