Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: Obraz_wobec_przemocy.jpg
    Size: 47.52 KB

17 stycznia 2020 o godz. 17.30 w Muzeum Kinematografii w Łodzi (Plac Zwycięstwa 1) odbędzie się wydarzenie „Obraz wobec przemocy” – pokaz dwóch filmów wideo found footage Józefa Robakowskiego, twórcy pierwszego filmu eksperymentalnego zrealizowanego w tej technice, oraz jednego zrealizowanego przez Ewę Bloom Kwiatkowską.

Spotkanie z twórcami i rozmowę poprowadzi Wiktor Skok. 

Autor plakatu: Sławomir Kosmynka

„6 000 000” (1962) – pierwszy film found footage, eksperymentalny film Józefa Robakowskiego zmontowany ze ścinków filmów dokumentalnych. Pierwsza impresja filmowa o Zagładzie w Polsce.

„Sztuka to potęga” (1985) – film zrealizowany przez Józefa Robakowskiego w cyklu, który nazwał "re-reportażami z telewizora", z wyraźnym odniesieniem do sytuacji społeczno-politycznej. Zestawia w nim obraz defilady armii radzieckiej z muzyką grupy Laibach.

„PUNCTUM / świadomość wzrokowa” (2013) – wideo Ewy Bloom Kwiatkowskiej – interwencyjny performance dokamerowy zrealizowany z wykorzystaniem technologii green screen i gotowego materiału filmowego („Zwyczajny faszyzm”). Ścieżka dźwiękowa filmu to fragment „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego czytany przez cztery lektorki w językach polskim, jidysz, niemieckim i rosyjskim.

Tytuł wydarzenia pochodzi z rozprawy teoretycznej oraz wystąpień Ewy Bloom Kwiatkowskiej pt. „Obraz wobec przemocy / Kod ekranu” z lat 2015–2019 wygłoszonych w Polsce, Francji i Niemczech.

do góry