Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: powidoki.jpg
    Size: 40.28 KB

15 stycznia 2020 roku (środa) o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej ms2 (ul. Ogrodowa 19) odbędzie się spotkanie z zespołem redakcyjnym i autorami tekstów drugiego numeru magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki”, wydawanego przez ASP w Łodzi. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu. Wstęp wolny.

W najnowszym numerze „Powidoków” przyglądamy się współczesnym reinterpretacjom konstruktywizmu. Prezentujemy różne aspekty sztuki geometrycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pretekstem do podjęcia tego tematu była setna rocznica powstania Bauhausu – niemieckiej uczelni artystycznej o znaczeniu międzynarodowym, w której programie nauczania sztuki użytkowej, nowoczesnej typografii, wzornictwa przemysłowego, fotografii i architektury, istotną – jeżeli nie fundamentalną – rolę odegrał konstruktywizm i związane z nim założenia teoretyczno-formalne.

Zespół redakcyjny „Powidoków” oraz wybrani autorzy, których teksty pojawiły się w drugim numerze, w trakcie spotkania w Muzeum Sztuki przybliżą nam założenia tego kierunku w sztuce i zaprezentują jego współczesne reinterpretacje.

Główną postacią numeru jest Katarzyna Kobro. W numerze prezentujemy również konstruktywizm organiczny Tadeusza Mysłowskiego, abstrakcje geometryczne Jerzego Grabowskiego, prace Josefa Linschingera i Juliana Gila, fotografię konkretną Gottfrieda Jägera oraz przegląd meksykańskiej sztuki geometrycznej. Interesuje nas teatr w Bauhausie jako dzieło totalne, modernizm w architekturze, współczesny balet koparyczny czy nawiązania do konstruktywizmu w performerskiej praktyce artystycznej. Pokazujemy migawki z międzynarodowej wystawy kolażu w Galerii Retroavangarda, z rekonstrukcji Baletu Triadycznego Oskara Schlemmera, wystawy Sophie Taeuber-Arp w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Aspekty edukacyjne przybliżają nam wykładowca Uniwersytetu Sztuki i Designu im. Moholy-Nagya w Budapeszcie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ten dwugłos pozwala przyjrzeć się tradycji Bauhausu wykorzystywanej współcześnie na europejskich artystycznych uczelniach wyższych.

Paneliści:

dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, prof. Grzegorz Sztabiński, dr Aleksandrę Sumorok, dr Marta Ostajewska, dr Przemysław Hajek, prof. Wiesław Łuczaj, prof. Mariusz Łukawski, prof. Jerzy Olek, dr Tomasz Załuski, dr Anna Kłos, Paulina Kurc-Maj

Kontakt / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / www.powidoki.asp.lodz.pl

Redaktor naczelna magazynu „Powidoki” / dr Marta Ostajewska 
Redaktor merytoryczny / prof. dr hab. Grzegorz Sztabiński 
Redaktor tematyczny / dr Aleksandra Sumorok 
Dyrektor artystyczny / dr Przemysław Hajek 
Korekta / Renata Włostowska 
Tłumacz / Elżbieta Rodzeń-Leśnikowska 
Rada Naukowa / Przewodnicząca / prof. dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak 
Członkowie / Leslie Holden, Bożena Gargas, Jarosław Suchan 
Wydawca / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 
Adres redakcji / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź 

Druk / Drukarnia „Oltom”, ul. Wersalska 29, 91-203 Łódź 
Nakład / 1000 egz.  
ISSN 2657-652X 

Tematyczny magazyn artystyczno-naukowy POWIDOKI jest wydawany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. Pismo poświęcone jest znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawiera krytyczne teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i zagranicy. Tytuł pisma nawiązuje do twórczości Władysława Strzemińskiego – wybitnego artysty, teoretyka sztuki i dydaktyka, jednego z najradykalniejszych twórców związanych z awangardą dwudziestolecia międzywojennego w Polsce oraz do jego „powidoków” – kluczowego pojęcia w teorii widzenia Strzemińskiego, wykorzystanego w jego cyklu obrazów solarystycznych zwanych powidokami światła. Magazyn wydawany jest cyklicznie.

do góry