Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić na wernisaż wystawy prac studentów Pracowni Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii prowadzonej przez prof. ASP Łukasza Chmielewskiego, który odbędzie się dnia 13. grudnia 2016 r. (wtorek) o godz 13.00 w Galerii 101-121 w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, pawilon B, korytarz). Prace zrealizowane podczas warsztatów ze studentami w ISIA Urbino /Istituto Superiore per le Industrie Artistiche/ oraz Letnich Kursów PATA w ASP w Łodzi w 2016 roku. Ekspozycja będzie czynna do 31 stycznia 2017 r.

W warsztatach uczestniczyli studenci z Włoch, Niemiec oraz Polski. Efektem ich pracy są projekty typograficzne i kaligraficzne dedykowane konkretnemu wydarzeniu, instytucji czy publikacji. Celem warsztatów było zrealizowanie unikalnych projektów uwzględniających indywidualne cechy podmiotu, komunikatu oraz jego odbiorcy. Wszystkie elementy składowe dedykowanego designu, zarówno formalne, stylistyczne jak i technologiczne podporządkowane są i ukierunkowane na podkreślenie indywidualności i umożliwienie szybkiej i skutecznej identyfikacji z danym miejscem czy wydarzeniem.

Ważnym aspektem w procesie twórczym wspólnym dla obydwu warsztatów było konfrontowanie skrajnych postaw i środków ekspresji oraz łączenie ich w komplementarną całość. Istotą było znalezienie równowagi pomiędzy logicznym i strukturalnym myśleniem designera typografa skupionego na czytelności i spójności projektu z manualną ekspresją kaligrafa wolnego od technologicznych uwarunkowań. Dążenie do równowagi pomiędzy wiedzą a intuicją i czytelnością a charyzmą projektu była wspólnym mianownikiem ideowym prezentowanych projektów.

Projekty zrealizowane w ISIA Urbino /Istituto Superiore per le Industrie Artistiche/ są efektem pracy podczas pięciodniowych warsztatów ze studentami pierwszego roku tamtejszej uczelni. Motywem przewodnim jest temat „City Typeface – Urbino” zakładający realizację projektu dedykowanego kroju pisma dla miasta Urbino, bądź jednej z mieszczących się tam instytucji /np. Palazzo Ducale/. Celem był krój tytularny o unikatowym i autorskim charakterze wykorzystywany w kontrolowanym przez projektanta środowisku, przeznaczony do promocji i identyfikacji miasta.

Prace powstałe podczas Letnich Kursów PATA w ASP w Łodzi projekt autorskiego fontu inspirowanego pismem odręcznym oraz projekt kaligraficznego kalendarza na rok 2017 promującego Lenie Kursy PATA.

Wszystkie tematy wykorzystane podczas warsztatów są elementem stałego procesu dydaktycznego Pracowni Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii. Asystentami podczas kursów PATA byli Joanna Kotas i Marcin Dybaś. Pracownia prowadzona przez dr hab. Łukasza Chmielewskiego istnieje od 2014 r. i wchodzi w skład Katedry Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Od października 2016 r. nazwa pracowni uległa zmianie z Pracownia Projektowania Krojów Pism i Liternictwa na Pracownia Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii.