Articles

0
  • miniatura
    Filename: mini.png
    Size: 140.83 KB

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi objęła patronat nad cyklem spotkań pod hasłem „Alternatywna historia sztuki”, którego organizatorami są: łódzka Księgarnia Litera oraz Fundacja Biblioteka Babel.

Ideą wydarzenia jest zainspirowanie odbiorców do nowego spojrzenia na sztukę oraz zapoznanie ich z twórczością tych artystów, dla których nie znalazło się miejsce w tzw. głównym nurcie historycznej narracji.

Uczestnicy spotkań będą mieli okazję poznać dzieła i biografie twórców, których dorobek został niezasłużenie zapomniany lub zbagatelizowany. Zaproszeni do udziału przedstawiciele środowiska akademickiego przedstawią różne aspekty ich życia i twórczości oraz naświetlą kontekst historyczny i kulturowy ich artystycznej działalności.

Gościem najbliższego ze spotkań, które odbędzie się 3 listopada 2023 r. (piątek) w Księgarni Litera (ul. Nawrot 7), będzie dr Joanna Kiliszek – historyk sztuki, kuratorka wystaw, wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, której wystąpienie „Skorpion na policzku – polscy twórcy «osobni», tworzący poza panującymi trendami i kierunkami”, poświęcone będzie sylwetkom takich artystów jak Bronisław Wojciech Linke czy Zdzisław Beksiński.

Program spotkań

dr Łukasz M. Sadowski, „Ilustratorzy – sztuka wysoka w każdym domu”
Miejsce: Akademickie Centrum Designu (ul. Księży Młyn 13/15)

dr Łukasz M. Sadowski
– historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (1997), doktor nauk humanistycznych w zakresie historii USKW w Warszawie (2004). W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki nowożytnej, historii grafiki i historii rzeźby. W kręgu jego zainteresowań zawodowych znajdują się relacje między sztuką, architekturą Zachodu i Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia, Indochiny, Półwysep Malajski) od XVI do XX wieku oraz historia sztuki polskiej od XVI do XX wieku. Jest autorem kilkunastu artykułów w językach: polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, a także tłumaczonymi na niemiecki i chiński. Jest stypendystą PAN i Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie i Harbinie (2009).

dr Joanna Kiliszek, „Skorpion na policzku – polscy twórcy «osobni», tworzący poza panującymi trendami i kierunkami”
Miejsce: Księgarnia Litera (ul. Nawrot 7)

dr Joanna Kiliszek – historyk sztuki, kuratorka wystaw, była dyrektor Instytutu Polskiego w Lipsku i Berlinie, obecna wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Jarosław Suchan, „Wielcy nieobecni – życie i twórczość malarzy minionych wieków, nieobecnych w mainstreamowym i akademickim dyskursie historii sztuki”
Miejsce: Akademickie Centrum Designu (ul. Księży Młyn 13/15)

Jarosław Suchan
– historyk sztuki, krytyk i kurator, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Twórca lub współtwórca wielu wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej, autor licznych tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, współczesnym praktykom artystycznym i krytyce instytucjonalnej publikowanych w kraju i za granicą, redaktor książek na temat twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora i polsko-żydowskiej awangardy. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2009.

Spotkania poprowadzi Michał Brzozowski – księgarz, wydawca, grafik, muzyk i poeta.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

dr Joanna Kiliszek
do góry