Filename: miniaturkazb.jpg
    Filename: plakat 2.jpg
  • plakat 3.jpg
    Filename: plakat 3.jpg

Autorki i autorzy tworzący wystawę „Zbliżenia”, która już 9 września 2022 r. otworzy się w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 147, to osoby związane z Łodzią – tu żyjące lub stąd się wywodzące, tutaj znajdujące inspirację dla swojej twórczości. Ludzie znający i doświadczający tego miasta. Bliscy.

Tytuł wystawy odwołuje się do indywidualnych doświadczeń zaproszonych artystek i artystów w kontaktach z faktyczną i codzienną wielokulturowością Łodzi. Z dzisiejszej perspektywy proces różnicowania się społeczeństw jest nieprzewidywalny, często zależny od czynników zewnętrznych. Jest jednak faktem. Ile kultur składa się na teraźniejszość Łodzi? A może otacza nas już jedna wspólna wielokulturowa codzienność?

Na wystawę składają się realizacje, z których każda stanowi odrębną opowieść o Łodzi jako wspólnym mieście-świecie z perspektywy dzisiejszego mieszanego, globalnego społeczeństwa. Do ich stworzenia zostali zaproszeni ludzie pochodzący z różnych stron świata – znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Założeniem takiej współpracy jest twórcze zbliżenie osób reprezentujących różne narodowości, grupy etniczne, środowiska, kręgi i pokolenia, mieszkających w Łodzi – państwowców i bezpaństwowców, rezydentów, emigrantów, gości, przybyszów.

Wystawa jest częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur, organizowanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Patronat honorowy nad wystawą objął dr Przemysław Wachowski, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Czas trwania: 9-17 września 2022 r., godz. 16.00-19.00
Wernisaż: 9 września 2022 r., godz. 18.00
Miejsce: kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 147

Kurator wystawy: dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni