Instytut Malarstwa i Rysunku

Jan Jubaal Wasiński urodził się w 1983 roku w Łodzi, jest artystą malarzem, rysownikiem. Jest autorem obrazów, murali i monumentalnych realizacji malarskich w konwencji extended painting. Posługując się swobodnie tradycyjnym warsztatem, nie unika eksperymentów z tworzywem i przenikaniem się różnorodnych mediów. Niekiedy wmontowuje w swoje obrazy gotowe przedmioty, urozmaica kompozycję świecącymi diodami LED, konstruuje reliefy sitodrukowe. Tworzy też grafiki, instalacje i utwory wideo. Jest doktorem sztuk pięknych, wcześniej absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Ostatni z asystentów emerytowanego prof. Ryszarda Hungera. W latach 2013-2021 pracował jako adiunkt w Pracowni Przestrzeni Eksperymentu Malarskiego prof. Jarosława Chrabąszcza. Obecnie pełni funkcję kierownika Pracowni Rysunku Od Studium do Eksperymentu w Instytucie Malarstwa macierzystej uczelni. Prezentował dzieła na 15 wystawach indywidualnych, brał udział w ponad 60 wystawach i projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Jest laureatem nagród i wyróżnień, m.in: wyróżnienie na 6.Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu (2009); Grand Prix 24. i 25. edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2007 i 2008). W 2007 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej twórczości śledzi fenomen powstawania mitów, legend i symboli. Próbuje uchwycić momenty, w których doświadczenie zewnętrznej rzeczywistości przechodzi przez filtr ludzkiej wyobraźni, rodząc nowe znaczenia i mnożąc konteksty. Zachwyca się sztuką dawną, fascynuje mitologiami, podaniami ludowymi oraz legendami rozmaitych kultur. Nie boi się aktualnych, kontrowersyjnych tematów; Często komentuje medialne wydarzenia, zwłaszcza te otoczone aurą tajemnicy.