6 października 2020 roku o godz. 11.00 w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021.

Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 oraz w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, tegoroczna uroczystość miała charakter zamknięty i odbyła się z udziałem ograniczonej liczby gości. Dlatego tych z Państwa, którzy z powodu wspomnianych utrudnień nie mogli być z nami, serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji filmowych z wydarzenia:

Po uroczystym powitaniu gości i przedstawieniu nowych władz uczelni na kadencję 2020-2024 głos zabrali Jarosław Wartak Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN oraz Tobiasz Bocheński Wojewoda Łódzki.

Kolejnym punktem programu było przemówienie Jego Magnificencji Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dra Przemysława Wachowskiego, który podziękował poprzednim rektorom, podsumowując ich dokonania i wymieniając zasługi dla uczelni.

Wystąpienie zdominował temat trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się szkolnictwo wyższe w związku z pandemią, jednak w podsumowaniu padły pocieszające słowa skierowane do całej społeczności akademickiej: „Będzie dobrze, bardzo w to wierzę!” – podkreślił rektor. Kropką nad „i” przemówienia było odczytanie wiadomości, którą do studentów uczelni skierował prof. Stanisław Fijałkowski.

Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja fotograficzna podsumowująca ubiegłoroczne sukcesy naszych studentów, absolwentów oraz pedagogów, a także relacjonująca największe wydarzenia, które odbyły się w roku akademickim 2019/2020.

Niezwykle podniosłym momentem uroczystości było wręczenie odznak honorowych pracownikom dydaktycznym i administracyjnym uczelni. Z okazji jubileuszu 75-lecia uczelni, na wniosek poprzednich władz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło przyznać aż 23 odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je:

• Hanna Bort-Nowak
  • Jolanta Wilkowska-Wentlandt
  • prof. dr hab. Mariusz Włodarczyk
  • dr hab. Ewa Wojtyniak-Dębińska, prof. uczelni

W jubileuszowym roku MKDiN przyznało również sześć srebrnych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymali je wieloletni pedagodzy naszej uczelni, którzy mogą się pochwalić bogatym dorobkiem artystycznym i dużym zaangażowaniem w proces kształcenia:

• prof. dr hab. Krystyna Czajkowska
  • prof. dr hab. Barbara Hanuszkiewicz
  • prof. dr hab. Ewa Latkowska-Żychska
  • prof. dr hab. Mariusz Łukawski
  • prof. dr hab. Grzegorz Sztabiński
  • prof. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka

Jednym z najbardziej wzruszających momentów inauguracji było przyznanie statuetki Amicus Academiae (Przyjaciel Akademii) Pani Werze Modzelewskiej. Pani Wera została uhonorowana za wieloletnią działalność popularyzatorską dorobku prof. Romana Modzelewskiego, znakomitego projektanta i rektora naszej uczelni. „Dzięki Pani staraniom Jego projekty, które na trwałe wpisały się w historię polskiego wzornictwa, zaistniały w świadomości współczesnego odbiorcy, stając się jednocześnie ikonami nowoczesnego designu” – zaznaczył w liście gratulacyjnym rektor ASP.

Tradycyjnie nowo przyjęci studenci złożyli ślubowanie, a osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki podczas tegorocznej rekrutacji, odebrały gratulacje.

Tegoroczną inaugurację podsumował wykład inauguracyjny „Zrównoważony rozwój”, który wygłosił dr inż. Jacek Michalak Przewodniczący Rady Uczelni.