Exhibition in progress | Wystawa w toku

Poland | Polska

Danuta Wieczorek was born in Skierniewice in 1964. She studied at the Faculty of Graphics of the State Higher School of Visual Arts in Łodź. She realized her diploma work in 1989 in Professor Andrzej Bartczak’s Woodcut Techniques Studio and Professor Stanisław Fijałkowski’s Painting Studio. She has worked at the Faculty of Graphics and Painting of the Strzemiński Academy of Fine Arts Łódź for 30 years. She was granted the title of a professor of the academy and is the head of the Fundamentals of Composition Studio I. Her artistic work focuses on areas such as printmaking, painting, drawing and poetry. She has organized twenty solo exhibitions of printmaking, painting and painting-architectonic works. She has participated in over seventy printmaking and painting group exhibitions.

Urodzona w 1964 roku w Skierniewicach. Studia na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1989 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka i w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Od 30 lat pracuje na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Profesor uczelni, prowadzi Pracownię Podstaw Kompozycji I. Uprawia twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, malarstwa, rysunku i poezji. Jest autorką dwudziestu wystaw indywidualnych grafiki i malarstwa oraz malarskich realizacji architektonicznych. Uczestniczyła w przeszło siedemdziesięciu zbiorowych wystawach grafiki i malarstwa.