Exhibition in progress | Wystawa w toku

Russia | Rosja

Daria Klimas was born in Moscow in 1982. In 2004 she graduated from Moscow State University, the department of clinical psychology and received a Ph.D. in 2008. At the same time Daria started taking drawing classes. In 2013-2014 she studied book illustration at the Institute of Business and Design and later continued taking drawing and design classes. Currently she is working as a freelance illustrator, drawing and printmaking teacher and psychologist. She regularly takes part in Moscow and international exhibitions. Since 2019 she has been a member of the Moscow Artist Union (Estamp section). Graphic and etching techniques are her major artistic interests.

Daria Klimas urodziła się w Moskwie w 1982 r. W 2004 uzyskała dyplom Państwowego Uniwersytetu w Moskwie w dziedzinie psychologii klinicznej. Tytuł doktora otrzymała w 2008 r. W tym samym czasie zaczęła uczęszczać na zajęcia z rysunku. W latach 2013–2014 uczyła się ilustracji książkowej w Instytucie Biznesu i Projektowania, a w późniejszych latach kontynuowała naukę rysunku i projektowania. Obecnie pracuje jako ilustratorka – freelancerka, nauczycielka grafiki artystycznej i psycholożka. Regularnie bierze udział w wystawach w Moskwie i za granicą. Od 2019 r. należy do Moskiewskiego Związku Artystów. W swoich pracach najchętniej wykorzystuje techniki graficzne, takie jak akwaforta.