Exhibition in progress | Wystawa w toku

Spain | Hiszpania

Artist and engraver. PhD in Fine Arts from the Polytechnic University of Valencia completed her training in Italy with a research grant from the Government of Navarra, to work at the Istituto Statale d’Arte “Academia Raffaello” of Urbino, in Grafica Uno of Milan and Verona. For twenty years she has been developing an intense artistic professional work and research at national and international level since its first C&C workshop in Tarragona and then as head of the Centro de Estampación Artística “Litografía Viña” in Gijón (Asturias) by Estampa Mágica.

She has been a Professor of Drawing at the University of Granada and currently at the Faculty of Fine Arts at the University of Murcia. Coordinator of the "Del Natural I, II, III" innovation projects promoted by the University of Murcia for the production and publication of didactic audiovisual material, related to the subject of drawing and form. She also co-directs the innovation projects "Graphic I, II" related to the subject “Stamping procedures”, promoted by the University of Murcia.

She is a participant in the research group “Art, Public Space and Landscape” and in the “IBBAA Innovation Group” of the University of Murcia.

Artystka i graficzka. Tytuł doktora sztuk pięknych uzyskała na Politechnice w Walencji. Uzyskała stypendium Prowincji Nawarra, dzięki któremu prowadziła badania we Włoszech w Istituto Statale d’Arte „Academia Raffaello” w Urbino, w Grafica Uno w Mediolanie i Weronie. Od 20 lat prowadzi intensywną pracę artystyczną i badawczą na poziomie krajowym i międzynarodowym, począwszy od pierwszych warsztatów w Tarragonie, a następnie jako dyrektorka Centro de Estampación Artística „Litografía Viña” w Gijón (Asturia).

Prowadzi zajęcia z rysunku na Uniwersytecie w Granadzie, a także na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Murcii. Koordynatorka innowacyjnych projektów „Del Natural I, II, III" Uniwersytetu w Murcii, w ramach których są opracowywane i publikowane dydaktyczne materiały audiowizualne związane z tematem rysunku i formy. Jest jedną z osób kierujących projektem „Graphic I, II" Uniwersytetu w Murcii, zajmującym się tematem powielania obrazu.

Należy do grupy badawczej „Sztuka, przestrzeń publiczna i krajobraz” oraz „IBBAA – Innowacja w sztukach pięknych” Uniwersytetu w Murcii.