Exhibition in progress | Wystawa w toku

Italy | Włochy

Silvana Sabbione, born on 27/9/1952, graduated in foreign languages, worked as a librarian at the Civic Library of Turin. She attended the Cottini Art School, engraving courses in Urbino, Lodz, Montefiore Conca. She has exhibited in group shows in Turin, Lodz, Paris, Moscow, Kazan, Vercelli, Carnago, Sidney. She lives and works on her own in Buttigliera Alta (TO).

Silvana Sabbione, urodzona 27.09.1952. Uzyskała dyplom z języków obcych, pracowała jako bibliotekarka w Bibliotece Miejskiej w Turynie. Uczęszczała do Szkoły Plastycznej im. Cottini, brała udział w kursach grafiki artystycznej w Urbino, Łodzi i Montefiore Conca. Jej prace prezentowano na wystawach zbiorowych w Turynie, Łodzi, Paryżu, Moskwie, Kazaniu, Vercelli, Carnago i Sidney. Mieszka i pracuje w Buttigliera Alta (TO).