Exhibition in progress | Wystawa w toku

Bosnia and Herzegovina | Bośnia i Hercegowina

Renata Papišta was born in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina in 1981. She works using various media: printmaking, drawing, photography, handmade paper, and site-specific wall installation as well. In 2006 she graduated from the Academy of Fine Arts, at the Printmaking department where she completed her MFA studies in experimental printmaking (2009.). Her artworks have been exhibited on more than 20 solo exhibitions, 130 collective exhibitions, biennials, triennials, and art festivals in Bosnia and abroad. She has led workshops on experimental printmaking at the most important art centres in Slovenia, N.R. Macedonia, Poland and Croatia.

Furthermore, she is a member of Bosnia and Herzegovina Association of Visual Artists, Croatian Association of Visual Artist and since 2010 she has worked at the Academy of Fine Arts in Sarajevo, Department of Printmaking.

Renata Papišta urodziła się w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, w 1981 roku. W swojej pracy używa różnych technik: grafiki artystycznej, rysunku, fotografii, papieru czerpanego; tworzy również instalacje ścienne site-specific. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie eksperymentalnej grafiki artystycznej na Wydziale Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych (2009 r.). Jej prace były prezentowane na ponad 20 wystawach indywidualnych, 130 wystawach zbiorowych, były również pokazywane podczas wydarzeń takich jak biennale, triennale i festiwale sztuki w Bośni i Hercegowinie oraz poza granicami kraju. Prowadziła warsztaty grafiki eksperymentalnej w czołowych ośrodkach sztuki na Słowenii, w Macedonii, Polsce i Chorwacji.

Jest członkinią Stowarzyszenia Artystów Plastyków Bośni i Hercegowiny i Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Wizualnych. Od roku 2010 pracuje na Wydziale Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Sarajewie.