Exhibition in progress | Wystawa w toku

Argentina | Argentyna

Alicia Candiani is an Argentine visual artist. She is the founder and current director of Proyecto´ace, an Artist-in-Residence International Program focusing on print media and its hybridizations with other disciplines. Recently she has been appointed as Deputy International Dean of the International Printmaking Institute at the China Central Academy of Arts in Beijing, China and before that as International Randall Chair in Expanded Media at NYSCC in Alfred University, New York, USA. In 2016, she was honored with the Honorary Member of the Council Award by the Southern Graphic Council International (USA) acknowledging the impact that her leadership “has had on our community and her ability to inspire others to continue their career in printmaking”.

As an artist, her work has been exhibited national and internationally receiving numerous awards in international print biennials as well as participating in more than 400 exhibitions around the world. Candiani has been selected by the Argentine Academy of Fine Arts as one in 10 best printmakers in the country in three opportunities and she received the Turner Prize/ Excellence in Fine Art Award given by the J. Turner Print Museum in California, United States.

Alicia Candiani jest artystką pochodzącą z Argentyny. Zainicjowała obecnie kierowany przez siebie Proyecto´ace, międzynarodowy program dla artystów-rezydentów, który skupia się na współczesnej grafice artystycznej i jej związkach z innymi dyscyplinami. Od niedawna piastuje stanowisko Prodziekana ds. Międzynarodowych w Międzynarodowym Instytucie Grafiki Artystycznej Chińskiej Centralnej Akademii Sztuki w Pekinie. Wcześniej zajmowała stanowisko profesora wizytującego w nowojorskiej Wyższej Szkole Ceramiki Uniwersytetu Alfred (NYSCC in Alfred University) w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku otrzymała tytuł Honorowego Członka Rady, który nadawany jest przez Southern Graphic Council International (SGC International) w uznaniu wpływu laureata na społeczność artystów oraz inspirowanie innych do kontynuowania kariery artysty grafika.

Jej prace były prezentowane na ponad 400 narodowych i międzynarodowych wystawach, zdobywając liczne nagrody na międzynarodowych biennale grafiki artystycznej. Alicia Candiani trzykrotnie znalazła się na liście 10 najlepszych argentyńskich artystów grafików Argentyńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Otrzymała również Turner Prize/ Excellence in Fine Art Award, nagrodę przyznawaną przez Muzeum Grafiki Artystycznej im. J. Turnera w Kalifornii.

03 pod bio 5f327