Exhibition in progress | Wystawa w toku

Poland | Polska

Damian Idzikowski was born in 1991 in Łódź. In the years 2010-2015 he studied at the Faculty of Graphics and Painting of the Strzemiński Academy of Fine Arta Łódź. In 2015 he defended his diploma with distinction in the Mixed Techniques Studio. Since 2010 he has been cooperating with the Association ‘Na Co Dzień i Od Święta’ in creating a route called Murals of Memory – Children of Bałuty. In 2017 he participated in an artistic residency at Guanlan Original Printmaking Base in China and took part in the ‘Belt and Road’ art project. In the same year he took part in an artistic residency in the Proyecto Ace program in Argentina.

Urodzony w 1991 roku w Łodzi. Jest absolwentem Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w 2019 uzyskał stopień doktora sztuk pięknych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni, w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej dra hab. Krzysztofa Wieczorka. Od 2010 do chwili obecnej współpracuje ze Stowarzyszeniem “Na Co Dzień i Od Święta” przy tworzeniu ścieżki Murali Pamięci – Dzieci Bałut. W 2017 odbył rezydencje artystyczną w Guanlan Original Printmaking Base w Chinach oraz brał udział w projekcie artystycznym „Belt and Road”. W tym samym roku odbył rezydencję artystyczną w programie Proyecto Ace w Argentynie.