Exhibition in progress | Wystawa w toku

Poland | Polska

Historian of arts, lecturer at the Academy of Fine Arts in Lodz, Poland (Strzeminski Academy of Fine Arts); 2011-2016 and from 2020 onwards, Head of Institute of Art Theory and History. From 2012, President of Society of Historians of Art in Lodz. Member of Polish Institute of World Art Studies in Warsaw. He is interested mainly in: relations in Art and Architecture between West and the Far East (China, Japan, Indochina, Malay Peninsula) 16th-20th century; history of Polish Art from Renaissance till 20th century. After obtaining his PhD he published his thesis about French influences in the architecture of Polish aristocracy and gentry. In 2007 his book-album about residencies-museums was edited. He is also the author of articles in Polish, English, Russian, French and translated into German and Chinese.

At the Academy he holds lectures (courses): History of Modern Art (from Renaissance till 20th century), History of Print and Graphic Art, History of Sculpture

In 2009 he obtained Polish Academy of Sciences Scholarship in China (Beijing, Harbin). He also held lectures about Polish Art in English at: University of Leeds, Academy of Fine Arts in Florence, University of Lisbon, University of Tartu, University of Cluj-Napoca, Academy of Fine Arts in Lviv, Institute Italia of Culture in Cairo; in French: University Paris1 Sorbonne-Pantheon, ESAD Amiens, ESBA, Angers; in Russian: Glazunov Academy of Architecture, Painting and Sculpture in Moscow, Polish Institute in Minsk. He also participated in many international conferences in Europe and Asia (Lodz, Warsaw, Cracow, Torun, Lublin, Paris, Florence, Moscow, St Petersburg, Kazan, Minsk, Kiev, Taiyuan).

Member of Editoral Council of "Arhitekturnoye nasledstvo" (St. Petersbourg, Russia)

He is also author of sculptures – small scale architectural reliefs.

Historyk sztuki, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach 2011-2016 kierownik Zakładu Teorii i Historii Sztuki. Od 2020 pełniący obowiązki kierownika tegoż Zakładu. Od 2012 r. Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Łodzi. Członek Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Interesuje się głównie relacjami w sztuce i architekturze między Zachodem a Dalekim Wschodem (Chiny, Japonia, Indochiny, Półwysep Malajski) XVI-XX wieku; historią sztuki polskiej od renesansu do XX wieku. Po uzyskaniu stopnia doktora opublikował pracę magisterską na temat wpływów francuskich w architekturze polskiej arystokracji i ziemiaństwa. W 2007 roku wydano jego album z książkami o rezydencjach-muzeach w Polsce. Jest także autorem artykułów wydanych w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim oraz chińskim o zachodniej architekturze na Dalekim Wschodzie.

W Akademii prowadzi wykłady (kursy): Historia sztuki współczesnej (od renesansu do XX wieku), Historia grafiki, Historia rzeźby.

W 2009 roku stypendysta Polskiej Akademii Nauk w Chinach (Pekin, Harbin). Prowadził także wykłady o sztuce polskiej w języku angielskim na: Uniwersytecie w Leeds, Akademii Sztuk Pięknych we Florencji, Uniwersytecie w Lizbonie, Uniwersytecie w Dorpacie (Tartu), Uniwersytecie w Cluj-Napoca, Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, Instytucie Kultury Włoskiej w Kairze; w języku francuskim: na Uniwersytecie Paris 1 Sorbonne-Pantheon, ESAD Amiens, ESBA, Angers; w języku rosyjskim: w Akademii Architektury, Malarstwa i Rzeźby im. Głazunowa w Moskwie, w Instytucie Polskim w Mińsku. Uczestniczył również w wielu międzynarodowych konferencjach w Europie i Azji (Łódź, Warszawa, Kraków, Toruń, Lublin, Paryż, Florencja, Moskwa, Petersburg, Kazań, Mińsk, Kijów, Taiyuan).

Członek rady redakcyjnej „Arhitekturnoye nasledstvo" (St. Petersbourg, Rosja)

Jest także autorem rzeźb – miniaturowych reliefów architektonicznych.