Inne wystawy

Filename: prog_mini.jpg

W Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu 21 marca 2024 r. o godz. 18:00 otworzy się wystawa 10. Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentują realizacje dyplomowe autorstwa Mateusza Zubela.

PRÓG – hasło patronujące tegorocznej edycji – odwołuje się do wejścia młodych twórców w artystyczną dorosłość wyznaczoną opuszczeniem murów akademii, autorefleksją, określeniem tożsamości artystycznej.

Spośród prac dyplomowych powstałych na wydziałach nowych mediów w akademiach sztuk pięknych w Polsce - w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu - zostały wybrane dzieła reprezentujące każdą uczelnię.

Udział we wrocławskiej wystawie, prezentującej osiem wybranych nominacji, już jest swojego rodzaju wyróżnieniem, spośród nich wyboru najlepszej pracy dokonuje międzynarodowe jury, przyznające nagrodę główną w wysokości 15 tys. złotych ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także odwiedzająca wystawę publiczność.

Nowe media reprezentowane są w wielu gatunkach budujących dzieła sztuki odnoszących się do zjawisk i narzędzi wynikających z rozwoju technologii, komunikacji i obrazowania. W dotychczasowej historii Konkursu wśród prac wybranych do prezentacji można znaleźć zarówno instalacje wideo, animacje komputerowe, projekty interaktywne i generatywne, koncerty audiowizualne, działania zaangażowane społecznie, performance, realizacje z pogranicza bioartu i sieci neuronowych, jak i działania podejmowane z estetyką cosplay i konwencjami świata gier komputerowych. Twórcze i krytyczne spojrzenie znajdziemy także w wielowymiarowych realizacjach VR, instalacjach immersyjnych, projektach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Różnorodność ta uwidacznia rosnące znaczenie narzędzi medialnych w obrębie sztuki współczesnej i ich roli w kształtowaniu refleksji nad współczesnością.

Artyści i artystki biorąc udział w wystawie: Adela Górna, Erwin Jeneralczyk, Jakub Kanna, Ksenia Makała, Klau Skuza, Klaudyna Szymańska, Milla Tomasik, Mateusz Zubel

Kuratorka wystawy: Gosia Wrzosek

Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7

Wernisaż i ogłoszenie laureatów: 21.03.2024 r., godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 21.03-28.04.2024 r.